Realme GT Neo 7 Price in Pakistan
Realme GT Neo 7
Rs. 98,999
Coming Soon
Realme GT Neo 7 Price & Specifications
| Release Date | 02-02-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Phone Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| GPU | Adreno 730 |
Realme GT Neo 7 price in Pakistan is 98,999 PKR. Realme GT Neo 7 is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Realme GT Neo 7 launched with impressive color options white. Realme GT Neo 7 phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme GT Neo 7 is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 and Adreno 730 ensure the smooth performance of Realme GT Neo 7. The Display of Realme GT Neo 7 supports Resolution up to 1240 x 2772 pixels and the screen Size is 6.74 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme GT Neo 7 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme GT Neo 7 Availability
| Expected Price: | Rs. 98,999 |
| Release Date: | February 02, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme GT Neo 7 Price and Specs
| Realme GT Neo 7 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 98,999 |